Mixed Doubles

Honour Roll
Year Champion Runner-up Score
2018 Gabriela Dabrowski (CAN)
Mate Pavic (CRO)
Timea Babos (HUN)
Rohan Bopanna (IND)
2-6 6-4 11-9
2017 Abigail Spears (USA)
Juan Sebastian Cabal (COL)
Sania Mirza (IND)
Ivan Dodig (CRO)
6-2 6-4
2016 Bruno Soares (BRA)
Elena Vesnina (RUS)
Horia Tecau (ROU)
Coco Vandeweghe (USA)
6-4 4-6 10-5
2015 Martina Hingis (SUI)
Leander Paes (IND)
Daniel Nestor (CAN)
Kristina Mladenovic (FRA)
6-4 6-3
2014 Daniel Nestor (CAN)
Kristina Mladenovic (FRA)
Horia Tecau (ROU)
Sania Mirza (IND)
6-3 6-2
2013 Matthew Ebden
Jarmila Gajdosova
Frantisek Cermak (CZE)
Lucie Hradecka (CZE)
6-3 7-5
2012 Horia Tecau (ROM)
Bethanie Mattek-Sands (USA)
Leander Paes (IND)
Elena Vesnina (RUS)
6-3 5-7 10-3
2011 Daniel Nestor (CAN)
Katarina Srebotnik (SLO)
Paul Hanley
Yung-Jan Chan (TPE)
6-3 3-6 10-7
2010 Leander Paes (IND)
Cara Black (ZIM)
Jaroslav Levinsky (CZE)
Ekaterina Makarova (RUS)
7-5 6-3
2009 Mahesh Bhupathi (IND)
Sania Mirza (IND)
Andy Ram (ISR)
Nathalie Dechy (FRA)
6-3 6-1
2008 Nenad Zimonjic (SRB)
Tiantian Sun (CHN)
Mahesh Bhupathi (IND)
Sania Mirza (IND)
7-6(4) 6-4
2007 Daniel Nestor (CAN)
Elena Likhovtseva (RUS)
Max Mirnyi (BLR)
Victoria Azarenka (BLR)
6-4 6-4
2006 Mahesh Bhupathi (IND)
Martina Hingis (SUI)
Daniel Nestor (CAN)
Elena Likhovtseva (RUS)
6-3 6-3
2005 Scott Draper
Samantha Stosur
Kevin Ullyett (ZIM)
Liezel Huber (RSA)
6-2 2-6 7-6(6)
2004 Nenad Zimonjic (SRB)
Elena Bovina (RUS)
Leander Paes (IND)
Martina Navratilova (USA)
6-1 7-6(3)
2003 Leander Paes (IND)
Martina Navratilova (USA)
Todd Woodbridge
Eleni Danilidou (GRE)
6-4 7-5
2002 Kevin Ullyett (ZIM)
Daniela Hantuchova (SVK)
Gaston Etlis (ARG)
Paola Suarez (ARG)
6-3 6-2
2001 Ellis Ferreira (RSA)
Corina Morariu (USA)
Joshua Eagle
Barbara Schett (AUT)
6-1 6-3
2000 Jared Palmer (USA)
Rennae Stubbs
Todd Woodbridge
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
7-5 7-6(3)
1999 David Adams (RSA)
Mariaan de Swardt (RSA)
Max Mirnyi (BLR)
Serena Williams (USA)
6-4 4-6 7-6(5)
1998 Justin Gimelstob (USA)
Venus Williams (USA)
Cyril Suk (CZE)
Helena Sukova (CZE)
6-2 6-1
1997 Rick Leach (USA)
Manon Bollegraf (NED)
John-Laffnie de Jager (RSA)
Larisa Neiland (LAT)
6-3 6-7(5) 7-5
1996 Mark Woodforde
Larisa Neiland (LAT)
Luke Jensen (USA)
Nicole Arendt (RSA)
4-6 7-5 6-0
1995 Rick Leach (USA)
Natasha Zvereva (BLR)
Cyril Suk (CZE)
Gigi Fernandez (USA)
7-6(4) 6-7(3) 6-4
1994 Andrei Olhovskiy (RUS)
Larisa Neiland (LAT)
Todd Woodbridge
Helena Sukova (CZE)
7-5 6-7(7) 6-2
1993 Todd Woodbridge
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
Rick Leach (USA)
Zina Garrison (USA)
7-5 6-4
1992 Mark Woodforde
Nicole Provis
Todd Woodbridge
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
6-3 4-6 11-9
1991 Jeremy Bates (GBR)
Jo Durie (GBR)
Scott Davis (USA)
Robin White (USA)
2-6 6-4 6-4
1990 Jim Pugh (USA)
Natasha Zvereva (BLR)
Rick Leach (USA)
Zina Garrison (USA)
4-6 6-2 6-3
1989 Jim Pugh (USA)
Jana Novotna (TCH)
Sherwood Stewart (USA)
Zina Garrison (USA)
6-3 6-4
1988 Jim Pugh (USA)
Jana Novotna (TCH)
Tim Gullikson (USA)
Martina Navratilova (USA)
5-7 6-2 6-4
1987 Sherwood Stewart (USA)
Zina Garrison (USA)
Andrew Castle (GBR)
Anne Hobbs (GBR)
3-6 7-6(5) 6-3
1986 No competition    
1985 No competition    
1984 No competition    
1983 No competition    
1982 No competition    
1981 No competition    
1980 No competition    
1979 No competition    
1978 No competition    
1977 No competition    
1976 No competition    
1975 No competition    
1974 No competition    
1973 No competition    
1972 No competition    
1971 No competition    
1970 No competition    
1969 Marty Riessen (USA)
Margaret Court (Smith) shared with Fred Stolle
Ann Haydon Jones (GBR)
 
1968 Dick Crealy
Billie Jean King (USA)
Allan Stone
Margaret Smith
Walkover
1967 Owen Davidson
Lesley Turner
Tony Roche
Judy Tegart
9-7 6-4
1966 Tony Roche
Judy Tegart
Bill Bowrey
Robyn Ebbern
6-1 6-3
1965 John Newcombe
Margaret Smith shared with Owen Davidson
Robyn Ebbern
 
1964 Ken Fletcher
Margaret Smith
Mike Sangster (GBR)
Jan Lehane
6-3 6-2
1963 Ken Fletcher
Margaret Smith
Fred Stolle
Lesley Turner
7-5 5-7 6-4
1962 Fred Stolle
Lesley Turner
Roger Taylor (GBR)
Darlene Hard (USA)
6-3 9-7
1961 Bob Hewitt
Jan Lehane
John Pearce
Mary Reitano
9-7 6-2
1960 Trevor Fancutt (RSA)
Jan Lehane
Martin Mulligan
Christine Truman (GBR)
6-2 7-5
1959 Bob Mark
Sandra Reynolds (RSA)
Rod Laver
Renee Schuurman (RSA)
4-6 13-11 6-1
1958 Bob Howe
Mary Hawton
Peter Newman
Angela Mortimer (GBR)
9-11 6-1 6-2
1957 Mal Anderson
Fay Muller
Billy Knight (GBR)
Jill Langley
7-5 3-6 6-1
1956 Neale Fraser
Beryl Penrose
Roy Emerson
Mary Bevis
6-2 6-4
1955 George Worthington
Thelma Long
Lew Hoad
Jenny Staley
6-2 6-1
1954 Rex Hartwig
Thelma Long
John Bromwich
Beryl Penrose
4-6 6-1 6-2
1953 Rex Hartwig
Julie Sampson (USA)
Ham Richardson (USA)
Maureen Connolly (USA)
6-4 6-3
1952 George Worthington
Thelma Long
Tom Warhurst
Gwen Thiele
9-7 7-5
1951 George Worthington
Thelma Long
Jack May
Clare Proctor
6-4 3-6 6-2
1950 Frank Sedgman
Doris Hart (USA)
Eric Sturgess (RSA)
Joyce Fitch
8-6 6-4
1949 Frank Sedgman
Doris Hart (USA)
John Bromwich
Joyce Fitch
6-1 5-7 12-10
1948 Colin Long
Nancye Bolton
Bill Sidwell
Thelma Long
7-5 4-6 8-6
1947 Colin Long
Nancye Bolton
John Bromwich
Joyce Fitch
6-3 6-3
1946 Colin Long
Nancye Bolton (Wynne)
John Bromwich
Joyce Fitch
6-0 6-4
1945 No competition    
1944 No competition    
1943 No competition    
1942 No competition    
1941 No competition    
1940 Colin Long
Nancye Wynne
Harry Hopman
Nell Hopman
7-5 2-6 6-4
1939 Harry Hopman
Nell Hopman
John Bromwich
Margaret Wilson
6-8 6-2 6-3
1938 John Bromwich
Margaret Wilson
Colin Long
Nanyce Wynne
6-3 6-2
1937 Harry Hopman
Nell Hopman
Don Turnbull
Dorothy Stevenson
3-6 6-3 6-2
1936 Harry Hopman
Nell Hopman (Hall)
Abe Kay
May Blick
6-2 6-0
1935 Christian Boussus (FRA)
Louise Bickerton
Vernon Kirby (RSA)
Birdie Bond
1-6 6-3 6-3
1934 Edgar Moon
Joan Hartigan
Ray Dunlop
Emily Hood
6-3 6-4
1933 Jack Crawford
Marjorie Crawford
Ellsworth Vines (USA)
Marjorie Gladman (USA)
3-6 7-5 13-11
1932 Jack Crawford
Marjorie Crawford
Jiro Satoh (JPN)
Meryl O’Hara Wood
6-8 8-6 6-3
1931 Jack Crawford
Marjorie (Cox) Crawford
Aubrey Willard
Emily Hood
7-5 6-4
1930 Harry Hopman
Nell Hall
Jack Crawford
Marjorie Cox
11-9 3-6 6-3
1929 Edgar Moon
Daphne Akhurst
Jack Crawford
Marjorie Cox
6-0 7-5
1928 Jean Borotra (FRA)
Daphne Akhurst
John Hawkes
Esna Boyd
Default
1927 John Hawkes
Esna Boyd
Jim Willard
Youtha Anthony
6-1 6-3
1926 John Hawkes
Esna Boyd
Jim Willard
Daphne Akhurst
6-2 6-4
1925 Jim Willard
Daphne Akhurst
Richard Schlesinger
Sylvia Lance
6-4 6-4
1924 Jim Willard
Daphne Akhurst
Garton Hone
Esna Boyd
6-3 6-4
1923 Horace Rice
Sylvia Lance
Cuthbert St. John
Margaret Molesworth
2-6 6-4 6-4
1922 John Hawkes
Esna Boyd
Harold Utz
Gwen Utz
6-1 6-1